Amelia Barbara Sołtysiak Wspomnienia cz. I

Wybuch wojny i okupacja niemiecka ograniczyły świat 10-letniej dziewczynki do minimum, do zabiegania o byt (gdy zdobyty przydziałowy kawałek słoniny dzieliło się na tyle części, ile dni w miesiącu, aby było trochę okrasy do chudziutkiej kartoflanki z zacierkami. Ale co to był za smak!), opał, przetrwanie. To także początki tajnego nauczania i przysięga harcerska. To wszystko, co wtedy się wydarzyło, pamięć o tym – to zobowiązanie na całe życie.
Od pierwszych dni okupacji Niemcy ograniczyli w szkołach powszechnych program do minimum – Polacy natychmiast odpowiedzieli organizacją tajnego nauczania. Jego struktury tworzyły się także w Chmielniku. Bolesław Iwański, Roman Stradowski, Tomasz Gromadzki odważnie organizowali konspiracyjne zajęcia, w akcję spontanicznie włączali się nauczyciele przesiedleńcy.

Agnieszka Dziarmaga – TYGODNIK KATOLICKI „NIEDZIELA”

print

About Wojciech Zapała

Jestem takim nadrzecznym łazęga czyli popularnie wędkarzem jest to jedna z moich pasji Zajmuje się amatorsko grafiką i tworzeniem portali społecznościowych.Jestem twórcą i wspóltwórcą wielu portali obecnie najnowszym dzieckiem jest portal Piewca .pl z bardziej znanych portali jest to seria przewodników wędkarskich Świętokrzyski,Pomorski i Łodzki Przewodnik WędkarskiZakres moich zainteresowań jest dość szeroki, jest to historia regionu ,socjocybernetyka społeczna,przyroda i różne powiązane z nimi rzeczy. Nie wierzę w obecny system monetarny. Jestem zafascynowany rozwiązaniami Szwajcarii i to nie tylko w kwestii waluty lokalnej ale tez obronności oraz demokracji bezpośredniej