Kanadyjski parlament przyjął projekt ustawy, gdzie lekarz na życzenie śmiertelnie chorego pacjenta, może doprowadzić do jego śmierci. Mimo wprowadzenia takiego rozwiązania, krytycy ustawy twierdzą, że jest ona zbyt restrykcyjna. W lutym ubiegłego roku Sąd Najwyższy Kanady zniósł zakaz eutanazji, który obowiązywał w kraju od 1993 roku. Sąd opowiedział się za przyznaniem prawa do niej pacjentom „przeżywającym niemożliwe do zniesienia cierpienia” lub chorującym na nieuleczalne choroby.

Jednak kanadyjscy parlamentarzyści ograniczyli projekt ustawy do osób, których śmierć jest „w sposób racjonalny przewidywalna”..

– Weszliśmy na ścieżkę ślepoty moralnej, wierząc, że zabicie kogoś w imię „współczucia” lub „miłosierdzia” jest rozwiązaniem problemu bólu. Całe życie jest darem i nikt nie ma moralnego prawa do jego pozbawiania – stwierdził Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy Koalicji Zapobiegania Eutanazji. – Legalizacja wspomaganego samobójstwa stworzy nowe ścieżki nadużyć względem osób starszych, niepełnosprawnych i innych społecznie poniżanych grup – dodał Schadenber

Wejdzie ona w życie po podpisaniu jej przez gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona, co jest jedynie formalnością.

print