Uroczyste wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbyło się 3 lipca w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.Szczątki żołnierzy Podziemia Niepodległościowego odnaleziono podczas prac prowadzonych od jesieni ubiegłego roku w lesie w Zgórsku.

por. Aleksander Życiński ps. “Wilczur” – ur. 16 lipca 1926 w Cechówce, gm. Okuniew. Żołnierz AK, NSZ, Brygady Świętokrzyskiej NSZ, WiN. Kawaler Orderu Polonia Restituta.

Karol Łoniewski ps. “Lew” – ur. 4 listopada 1925 w Nadarzynie. Uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK i WiN. Student Uniwersytetu Łódzkiego.

Czesław Spadło ps. “Mały” – ur. 09.09.1925. Żołnierz AK w Zgrupowaniu Jana Piwnika „Ponurego” oraz WiN.

Podczas prac w sumie odnaleziono szczątki 8 osób. Zidentyfikowana szkielety znajdowały się we wspólnej płytkiej jamie grobowej. Groby opisano i pobrano materiał genetyczny. Na tej podstawie porównując go z krewnymi można było zidentyfikować osoby, które zostały rozstrzelane koło Zgórska.

Z badań prowadzonych przez członków fundacji wynika, że do egzekucji w Zgórsku dochodziło w latach 1945-46. Potwierdzają to m.in. łuski typu “Tokariew” produkowane w tym czasie. To także wskazówka co do oprawców – sowieckiej lub polskiej służby bezpieczeństwa.

 

[supsystic-gallery id=5 position=center]

print