1. Więzienie Eastern State w Filadelfii

Więzienie Eastern State w Filadelfii

Więzienie Eastern State w Filadelfii

Zbudowane w 1829 jest obecnie nieczynne. Było to pierwsze tego typu więzienie, w którym, wprowadzono izolację więźniów – system pensylwański. Więźniowie byli wysyłani do izolatki, by ich zrehabilitować. Byli kompletnie odcięci, żyjąc w samotności. Za każdym razem, gdy więzień opuszczał izolatkę, miał nakładany czarny kaptur na głowę, aby pozostawać w izolacji. Takie podejście powodowało, iż wielu więźniów oszalało, co doprowadziło do wyeliminowania systemu pensylwaśniego w 1913 roku. Od tamtego czasu aż do 1970 było to zwykłe więzienie, w którym przetrzymywano choćby Ala Capone.
Doniesienia o zjawiskach paranormalnych miały miejsce już w latach 40 ubiegłego wieku, lecz od zamknięcia w 1971 nabrały one na sile.

Mówi się o:
Cieniach postaci, które znikają nagle
Czarnej postaci pojawiającej się w wieży strażniczej
Złowieszczym chichocie z celu numer 12
Cienie sunące po ścianach celi numer 6
Twarzach duchów w celi numer 4
Dziwnych dzwiekach, krokach, rozmowa w oddali i dobijaniu się do drzwi

 

 

2. Sanatorium Waverly Hills w stanie Kentucky, USA

Sanatorium Waverly Hills w stanie Kentucky, USA

Sanatorium Waverly Hills w stanie Kentucky, USA

Pierwotnie zbudowany w 1910, został przebudowany w 1926. Opiekowano się w nim gruźlikami, zwłaszcza w pierwszej połowie ubiegłego wieku, gdy choroba zbierała największe żniwo. Opieką w czasie funkcjonowania objęto łącznie 63 tysiące pacjentów, którzy tam zmarli. Podejrzewa się, że złe traktowanie oraz eksperymenty walnie przyczyniły się do tych zgonów i mogły spowodować wzrost liczby zjawisk paranormalnych.
Sanatorium stało się obiektem licznych badań i poszukiwań. Dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi, liczba dowodów ciągle wzrasta. Budynek jest często pokazywany w programach o duchach – ekipie jednego z nich udało się uchwycić jakąś postać na kamerze termowizyjnej – była niska i podejrzewa się, że mógł to być duch małego Tima, którego już kiedyś tam widziano. Jest wiele raportów z tego miejsca o dziwnych zjawach, krzykach, dziwnych głosach itp.

3. Posiadłość Monte Cristo w Australii

Posiadłość Monte Cristo w Australii

Posiadłość Monte Cristo w Australii

Historyczna posiadłość znajduje się w Junee, w Nowej Południowej Walii i uchodzi za najbardziej nawiedzone miejsce w Australii. Bierze się to najprawdopodobniej z tragicznych wydarzeń jakie miały tam miejsce w 1885 roku. Od czasu jej budowy aż do 1948 roku należała ona do rodziny Crawleyów, którzy w niej mieszkali. W tym czasie była świadkiem wielu zgonów, łącznie z tragiczną śmiercią małego dziecka, które upuszczono na schodach. Pokojówka spadła z balkonu, a stajenny spłonął żywcem. Był tam również chory psychicznie człowiek o imieniu Howard (syn niańki), który był przykuty do domu niańki przez 40 lat. Znaleziono go obok ciała matki i wysłano do szpitala psychiatrycznego, gdzie zmarł wkrótce po przybyciu. Pasmo tragedii nie skończyło się na rodzinie pierwszych właścicieli. Po opuszczeniu domu w 1948, grupa opiekunów przejęła posiadłość, lecz jeden z nich został tam zamordowany.

4. Zamek Dobrej Nadziei – Kapsztad, Południowa Afryka

 

Zamek Dobrej Nadziei – Kapsztad, Południowa Afryka

Zamek Dobrej Nadziei – Kapsztad, Południowa Afryka

Zamek ten został zbudowany w XVII wieku przez Kompanię Holendersko-Wschodnioindyjską. Jest to najstarszy budynek kolonialny w kraju, służące pierwotnie jako zaplecze logistyczne dla statków płynących wokół Przylądka.
Pierwsze doniesienie o dziwnym zjawisku mówi o wysokim człowieku widzianym w 1915 na jednym z wałów zamku. Nie widziano go aż do 1947 roku, kiedy to widziano go regularnie przez dwa tygodnie. Widziano go również skaczącego z murów zamku i chadzającego między bastionami Leerdam i Oranje.
Jedną z najpopularniejszych historii związanych z zamkiem jest historia byłego gubernatora Pietera Gysberta van Noodta. Zmarł 23 kwietnia 1728 – tego samego dnia, gdy skazał na śmierć siedmiu żołnierzy złapanych na dezercji. Sądzi się, że jeden z nich go przeklął i żądał by gubernator uczestniczył w egzekucji, co ostatecznie nie miało miejsca. Poźniej tamtego dnia gubernator został znaleziony przygarbiony z grymasem przerażenia na twarzy.
Równie sławna jest historia Szarej Damy. Widziano ją biegnącą po zamku z twarzą w dłoniach i płaczącą histerycznie. Jednak od czasu znalezienia zwłok kobiety, przestała się ona ukazywać. Inna historia dotyczy żołnierza z XVII wieku, który powiesił się na linie od dzwonu w wieży, która znajduje się nad wejściem do zamku. Po jego śmierci wieżę zamurowano i do dziś słyszy się dźwięk dzwony. Mówi się również o duchu czarnego psa, który wyskakuje na przypadkowych turystów i nagle znikający.

5. Londyńska Wieża – Londyn, Anglia

 

Londyńska Wieża – Londyn, Anglia

Londyńska Wieża – Londyn, Anglia

Wziąwszy pod uwagę ponad 900 lat tortur i egzekucji Wieża ta jest uważana za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie zbudowana w 1078 przez Wilhelma Zdobywcę pełniła swą funkcję przez większość czasu.
Wiele doniesień mówiło o paranormalnych zjawiskach mających tam miejsce. Najbardziej znany jest duch Anny Boleyn – żony Henryka VIII. Scięto ją w 1536, a jej bezgłowe ciało chadzało po korytarzach wieży, jak również w okolicach miejsca śmierci.
Inne przypadki duchów dotyczący między innymi Jane Grey, którą widział strażnik w 1957. W Białej Wieży widziano Białą Damę, często stojącą w oknie, gdzie kiedyś machała do swoich dzieci po drugiej stronie muru.
Najbardziej jednak przerażający przypadek dotyczy duchów dwójki dzieci. Widziano je w całym zamku. Często widziane są w koszulach nocnych, trzymając się za ręce i przerażeniem na twarzach. Podejrzewa się, że to książęta zesłani tutaj po uznani ich za nieślubne przez parlament. Zniknęli pewnego dnia i podejrzewano, że zamordował ich wuj, Książe Gloucester. Dwa małe szkielety zostały znalezione pod schodami w Białej Wieży.

6. Starożytny zajazd Ram – Gloucestershire, Anglia

 Starożytny zajazd Ram – Gloucestershire, Anglia

Starożytny zajazd Ram – Gloucestershire, Anglia

Zbudowana w 1145, uważana jest za najbardziej nawiedzony na wyspach brytyjskich, a być może na świecie. Mówi się w tym przypadku o ofiarach z dzieci, czczeniu diabła i złych duchach, które mają przyczyniać się do dziwnych zdarzeń w tym miejscu. Zbudowano go na skrzyżowaniu dwóch dróg, co ma świadczyć o nadnaturalnej aktywności. Podejrzewa się, że znajdował się tam kiedyś pogański cmentarz.
W czasach swego funkcjonowania, ludzie często uciekali w środku nocy, widząc pojawiające się ciała, czując dziwny dotyk, słysząc dziwne głosy, czując ogólnie zło.
John, obecny właściciel i mieszkanie, przyznał, że już pierwszej nocy w 1968 poczuł szarpnięcie za ramię, po czym coś go wyciągnęło z łóżka. Od tamtej pory znalazł sporo dowodów na praktyki satanistyczne i krwawe ofiary. Znalazł dwa szkielety dzieci pod schodami. Do dziś odczuwa nawiedzenia duchów.

 7. Fort George, Cytadela – Nowa Szkocja, Kanada

Fort George, Cytadela – Nowa Szkocja, Kanada

Fort George, Cytadela – Nowa Szkocja, Kanada

Ogłoszona najbardziej nawiedzonym miejscem historycznym, cytadela w Halifaksie była miejscem wielu nawiedzeń. Umiejscowiona na szczycie wzgórza nad miastem Halifax, fort w kształcie gwiazdy pełnił swoją funkcję przez prawie 300 lat. Fundamenty położono w 1749, a zrekonstruowano w 1856.
Pracownicy i goście donosili o zjawach pojawiających przechadzających się po podziemiach, w tym widziano ducha żołnierza, który chodził po jednym z pomieszczeń starego więzienia i później szybko znikał. Wśród innych zjaw widziano starca, kobietę, mężczyznę w czerwonej szacie i staruszkę pojawiającą się w lustrach.
Mała dziewczynka ma zwyczaj podążania za grupami śmiałków szukających duchów, którzy często doświadczają jej zimnego dotyku. Inni donoszą o dziwnych głosach, niewytłumaczalnych hałasach i postukiwaniach, jak również dziwnych mgłach nagranych kamerami oraz widzianych na żywo. Wrażenie bycia obserwowanym jest również często wśród turystów. Także osłabienie, nagłe podmuchy wiatru w zamkniętych pomieszczeniach, poruszające się meble, trzaskanie drzwiami, jak również nagłe popchnięcia ludzi przez niewidzialną siłę.

8. Hotel Banff Springs – Alberta, Kanada

 Hotel Banff Springs – Alberta, Kanada

Hotel Banff Springs – Alberta, Kanada

Hotel ten zbudowano ponad 125 lat temu przez kanadyjską spółkę kolejową Canadian Pacific Railway jako luksusowy przystanek na trasie dla pasażerów. Jednak nie dajcie się nabrać na ten sielankowy obrazek, ponieważ jest to jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Kanadzie.
Doniesienia mówią o pannie młodej, która spadając ze schodów złamała sobie kark, gdy wpadła w panikę z powodu pożaru jej sukni. Widziano ją na schodach i w Sali balowej, z płomieniami z tyłu jej sukni.
Najważniejsza opowieść jednak dotyczy rodziny, która została zamordowana w pokoju 873. Od tamtej pory drzwi do tego pokoju są zamurowane, ale rodzina, która straciła tam życie, jest nadal widziana na korytarzu przed tym pokojem.
Najpopularniejsza jest jednak historia byłego gońca hotelowego Sama Macauleya. Pracował tam w latach 60 i 70 i jest widziany do dnia dzisiejszego. Lubi pomagać gościom w ich pokojach, ubrany w strój z lat 60, często włączający światło i otwierający drzwi. Jeśli próbuje się z nim rozmawiać, znika.

 

 

 9. Zamek Château de Brissac, Maine-et-Loire, Francja

 Hotel Banff Springs – Alberta, Kanada

Hotel Banff Springs – Alberta, Kanada

Pierowtnie zbudowany w XI wieku jako zamek hrabiego Anjou, został przebudowany w 1502 przez Karola II, Księcia Brissac, od którego wziął swoją nazwę. Jest to najwyższy zamek we Francji, który przesiąknięty jest blichtrem tego świata, ale jeden z jego byłych mieszkańców straszy do dziś.
Pewne podwójne morderstwo z XV wieku spowodowało, że duch Pani Verte, zwanej również Zielonej Damy, zagościł w murach zamkowych na dobre. Obecni mieszkańcy (książę Brissac z rodziną) przyzwyczaili się do jej wędrówek po zamku, ale przestraszyła niejedną osobę. Widziana jest często w wieży przy kaplicy, ubrana w zieloną suknię. Najbardziej jednak przerażająca jest jej twarz. Gdy na Ciebie spojrzy, zobaczysz otwory w miejscu gdzie były oczy i nos, przez co przypomina trupa. Ponadto można usłyszeć jej jęki w godzinach porannych.

 10. Borgvattnet (nawiedzony wikariat) – Szwecja

 

 Borgvattnet (nawiedzony wikariat)

Borgvattnet (nawiedzony wikariat)

Borgvattnet to mała wioska na północy Szwecji. Znana jest z tego, że znajduje się tam jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w kraju. Wikariat zbudowano w 1876 roku.
Pierwsze doniesienia o duchach pochodzą z 1927, kiedy to pastor Nils Hedlund tam mieszkał. Donosił o wielu dziwnych zjawiskach, szczególnie o jednym. Wchodził na strych po pranie i zobaczył, że zostało ono podarte przez nieznaną siłę.
Rudolf Tangden, duchowny który tam mieszkał w latach 30, widział staruszkę ubraną na szaro, która pojawiła się w pokoju. Podążył za nią, ale ona zniknęła na jego oczach. W latach 40, jego następca Otto Lindgren i jego żona, widzieli kilka zjawisk paranormalnych, szczególnie dziwne dźwięki i wolno poruszające się obiekty.
Pewnego razu kobieta, która się tam zatrzymała została obudzona w środku nocy i zobaczyła trzy staruszki siedzące i patrzące na nią. Włączyła szybko światło, ale one nadal się na nią patrzyły, jednak były one już częściowo rozmazane.
W 1945 roku kapelan Erick Lindgren wprowadził się i zaczął prowadzić pamiętnik, w którym opisywał dziwne zdarzenia na wikariacie. Pisał o tym, że regularnie był zrzucany z własnego krzesła przez niewidzialną siłę.
Obecnie budynek służy jako restauracja, jak również dom gościnny. Jeśli masz odwagę zostać tam całą noc, dostaniesz oficjalne potwierdzenie tego faktu!

 11. Baraki Babenhausen – Hesse, Niemcy

 

Baraki Babenhausen – Hesse, Niemcy

Baraki Babenhausen – Hesse, Niemcy

Obecnie muzeum, w którym widziani są niemieccy żołnierze z okresu II wojny światowej. Swiatła się włączają i wyłączają samoistnie i słychać głosy w piwnicach. Rozkazy po niemiecku są często słyszane w środku nocy, jak również dźwięki kroków.
Żołnierze, którzy odwiedziali muzeum, słyszeli w słuchawce telefonu kobiecy głos mówiący od tyłu – nie wiadomo w jakim języku. W mieście tym podobno spalono czarownicę na stosie w XIX wieku. Jej duch podobno uwiódł i zamordował kilku niemieckich żołnierzy.

 12. Lawang Sewu – Semarang, Indonezja

Lawang Sewu – Semarang, Indonezja

Lawang Sewu – Semarang, Indonezja

Lawang Sewu („Tysiąc drzwi”) został zbudowany w 1917 przez spółkę Dutch East Indian Railway. Podczas II wojny światowej był okupowany przez wojska japońskie. Podziemia budynku B były używane jako więzienie, gdzie traktowano ludzi bardzo surowo i wielu tam zostało straconych. Gdy kompleks został odzyskany przez Holendrów w październiku 1945 po bitwie o Semarang, holenderscy żołnierze odkryli tunel pod budynkiem A, którym dotarli do miasta. Wywiązała się walka i wielu indonezyjskich żołnierzy zginęło, jak również 5 pracowników.
Lawang Sewu uważane jest za najbardziej nawiedzone miejsce w Indonezji, gdzie wielu turystów próbuje doświadczyć zjawisk paranormalnych. Wśród wielu duchów, które się tam ukazują, najpopularniejszy jest duch pewnej Holenderki. Najprawdopodbniej popełniła tam samobójstwo i udało się sfilmować jej ducha. Bezgłowe duchy są również tam widziane, a podziemia budynku B są nawiedzane przez kuntilanaka – ducha kobiety w ciąży (popularny mit folkloru tamtych terenów)

 13. Wyspa Poveglia – Włochy

Wyspa Poveglia – Włochy

Wyspa Poveglia – Włochy

W Zatoce Weneckiej, pomiędzy Wenecją a Lido, znajduje się mała wysepka Poveglia, która była już zamieszkiwana od 421, gdy mieszkańcy wybrzeża próbowali się schronić przed najeźdźcami. Później liczba mieszkańców zaczęła spadać i około XIV wieku opustoszała. Jak z innymi tego typu wyspami, w trakcie epidemii dżumy, była kolonią chorych. Wielu Wenecjan wysłano tam na śmierć. Zwłoki palono na wielkich stosach. Podobnie stało się w 1630, gdy Wenecję nawiedziła czarna śmierć.
Miejsce to było używane jako szpital psychiatryczny w XIX wieku, choć wiele źródeł temu przeczy. Mówi się o złym traktowaniu i eksperymentach medycznych. W 1930 roku pewien lekarz popełnił tam samobójstwo, skacząc z wieży. Od połowy XX wieku aż do 1975 było to centrum geriatryczne.
Obecnie wyspa jest opuszczona i wielu mieszkańców boi się tam zapuszczać ze strachu przed klątwą. Rybacy również nie łowią w tamtym rejonie ze strachu przed wyłowieniem zwłok.
Duchy pacjentów i ofiar chorób nawiedzają wyspę i budynki tam się znajdujące. Słyszy się głosy i krzyki. Widziane są cienie, jak również doniesiono o opętaniach. Zaraz po dotarciu na wyspę ludzie doświadczają uczucia zła i jak najszybciej ją opuszczają.

14. Wyspa Lalek – Xochimilco, Meksyk

Wyspa Lalek – Xochimilco, Meksyk

Wyspa Lalek – Xochimilco, Meksyk

Znajdująca się na Jeziorze Teshuilo koło stolicy Meksyku Wyspa Lalek jest z pewnością jednym z najdziwniejszych i nawiedzonych miejsc na liście. W latach 50 człowiek o imieniu Julian Santan Barrera wprowadził się na wyspę mimo tego, że miał rodzinę i małe dzieci.
Nie znał on strasznej historii tego miejsca, gdzie wprowadził się jako odludek. Legenda mówi, że trzy małe dziewczynki bawiły się na brzegu i podczas zabawy jedna z nich utonęła w mętnych wodach jeziora. Mieszkańcy wierzą, że od tamtego momentu duch dziewczynki nie może opuścić tego miejsca. Z czasem stało się to miejsce znanym szerzej i nikt z lokalnych mieszkańców nie ważył się tam zbliżać nocą.
Julian donosił, że zaraz po wprowadzeniu się, mała dziewczynka zaczęła do niego mówić. Opowiedziała mu jak zginęła i ze została uwięziona na wyspie. Zaczął zbierać lalki dla niej, często sprzedając owoce i warzywa które udało mu się wyhodować na wyspie.
Opowiedział później swojemu siostrzeńcowi, że coraz trudniej było zadowolić dziewczynkę tymi lalkami. Obawiał się, że może ona chcieć, by on do niej dołączył. Tego samego dnia, po rozmowie, siostrzeniec wrócił na wyspę i znalazł ciało stryja z twarzą w kanale. Jego ciało było w tym samym miejscu, gdzie zginęła ta dziewczynka 70 lat wcześniej.
Do dnia dzisiejszego turyści mówią o oczach lalek podążających za nimi. Inni mówili o zniszczonych lalkach, które mówiły. Duch Juliana również pozostał na wyspie.

15. Zamek w Edynburgu, Szkocja

 

 Zamek w Edynburgu, Szkocja

Zamek w Edynburgu, Szkocja

Historia miejsca na którym znajduje się zamek sięga Epoki Żelaza. Usytuowany nad, zdaniem wielu, najbardziej nawiedzonym miastem świata, Zamek Edynburski był świadkiem wielu tortur i krwawych bitew, co by tłumaczyło nawiedzenia.
Goście i pracownicy doświadczyli wielu dziwnych zjawisk. Najczęściej mówili o dotykaniu i ciągnięciu, jak również o duchach. Widziano starca w fartuchu, bezgłowego małego bębniarza i flecistę, który stracił życie po zgubieniu się w tunelach pod zamkiem. Inni mówili o dziwnych cieniach, światłach, skokach temperatur, dziwnych mgłach i poczuciu smutku, przygnębienia.

 16. Twierdza Akershus – Oslo, Norwegia

 

Twierdza Akershus – Oslo, Norwegia

Twierdza Akershus – Oslo, Norwegia

Zbudowana około roku 1300, twierdza Akershus to średniowieczny zamek obronny miasta Oslo. Słuzył jako więzienie w późnym XVIII-XIX wieku, gdzie umierało wielu więźniów. Naziści również okupowali to miejsce i przeprowadzili tam wiele egzekucji.
Uważa się go za najbardziej nawiedzone miejsce w Norwegii, z wieloma duchami. Wziąwszy pod uwagę jego historię to nie dziwi. Najpopularniejszy jest demoniczny pies Malcanisen, który strzeże wrót zamku. Legenda głosi iż ktokolwiek znajdzie na swej drodze Malacanisena, umrze straszną śmiercią w ciągu trzech miesięcy.
Duch kobiety o której mówią Mantelgeisten widziany jest często na zamku, idący do tyłu, do jej pokoju. Wyłania się z ciemności w długiej szacie, bez konturów twarzy.

 17. Stary Szpital Changi – Changi, Singapur

Stary Szpital Changi – Changi, Singapur

Stary Szpital Changi – Changi, Singapur

Stary Szpital Changi został zbudowany w 1935 jako część bazy wojskowej. Podczas okupacji japońskiej, budynki były wykorzystywane przez złowrogą japońską tajną policję Kempetai jako więzienie i obóz tortur. Po II wojnie światowej na nowo stał się szpitalem i był nim do 1997 kiedy zastąpił go inny. Od tamtej pory niszczeje.
Nawiedzają go duchy przeszłości – japońscy zołnierze, ofiary tortur i pacjenci, którzy tam zmarli. Widziano starca chodzącego po korytarzu i kobietę chodzącą po pokojach. Duchy dzieci nawiedzają stary oddział pediatryczny. Widziano również duchy japońskich żołnierzy. Głośne dudnienia i krzyki są również słyszalne.

 

 

 18. Latarnia morska St. Augustine’s – Floryda, Stany Zjednoczone

 

Latarnia morska St. Augustine’s – Floryda

Latarnia morska St. Augustine’s – Floryda

Jest to aktywna latarnia zbudowana w 1974 w mieście St. Augustine, która pełni również rolę muzeum. Latarnia jak i teren dookoła uznawane są za nawiedzone. Goście i pracownicy donosili o duchach dziewczynek. Podejrzewa się, że są to córki Hezekiah Pittee, który nadzorował budowę w latach 70 XIX wieku. Dziewczynki zginęły tragicznie na miejscu budowy. Widywano je na tarasie widokowym.
Widziano również kobietę na schodach, która również przechadzała się wokół latarni. Jej głos słyszano kilkukrotnie, często było to wołanie o pomoc. Mówiło się również o dziwnych rozmowach, cieniach i krokach na schodach.
Duch mężczyzny był również widziany w piwnicach budynku i uważa się, że był to bohater wojny secesyjnej i były latarnik William A. Harn.

 19.Hotel Queen Mary – Kalifornia,Stany Zjednoczone

 

Hotel Queen Mary – Kalifornia,

Hotel Queen Mary – Kalifornia,

Hotel Queen Mary to były liniowiec oceaniczny, który pływał głównie po północnym Atlantyku od lat 30 do 60 XX wieku. Od lat 70 jest hotelem w Long Beach, w Kalifornii.
Uważany jest za jeden z najbardziej nawiedzonych hoteli w Ameryce, z wieloma przypadkami zjawisk paranormalnych. Znajduje się tam wiele nawiedzonych miejsc i nie wiadomo od czego zacząć.
Najczęściej mówi się o basenie. Dwie kobiety tam utonęły. Ich duchy były tam widziane wielokrotnie.
Postać kobiety była widziana w Salonie Królowej. Widziano mężczyznę w stroju wizytowym z 1930 przechadzającego się po pokojach pierwszej klasy. Duchy dwójki dzieci widziano i słyszano koło schowka, a duch młodej kobiety przechodził przez basen klasy turystyczanej.
W pokoju B340 mówiono o zjawiskach paranormalnych, ale nie można obecnie go wynająć. Nie wiadomo dlaczego.

 20. Mary King’s Close – Edynburg, Szkocja

 

 Mary King’s Close

Mary King’s Close

Jest to kompleks podziemnych ulic i zakamarków. Był to kiedyś tętniący życiem targ, gdzie kupcy edynburscy mieszkali i pracowali. W 1645 opustoszał ze względu na epidemię. Zarażeni pozostali w izolacji. Obecnie jest to popularne miejsce wśród turystów zainteresowanych historią i legendami tego miejsca.
Od wieku XVII mówiło się o zjawiskach paranormalnych w tym miejscu i obecnie uważa się je za jedno z najbardziej nawiedzonych w Szkocji. Rodzina Coltheartów, którzy tam mieszkali w 1685 jako pierwsi zauważyli coś dziwnego. Po wprowadzeniu się tam po epidemii, widywali duchy, ale najbardziej przeraziły ich fantomowe kończyny i koszmary, których doświadczali co noc.
Obecnie pracownicy i goście donoszą o duchu „zatroskanej kobiety”, kobiety w czerni i małej dziewczynki o imieniu Annie. Duch tej ostatniej rozmawia z ludźmi, którzy zostawiają jej prezenty w jednym z pokoi. Mówi się również o dziwnych dźwiękach, odgłosach karczmy i krokach słyszalnych dookoła.

 21. Biały Dom – Waszyngton, Stany Zjednoczone

 

Biały Dom – Waszyngton

Biały Dom – Waszyngton

Prawdopodobnie najbardziej znany dom na świecie – siedziba Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest oficjalną siedzibą od roku 1800, kiedy to John Adams jako pierwszy się tam wprowadził. Wielu znanych ludzi się tam pojawiło. Uważa się to miejsce za jedno z najbardziej nawiedzonych w Ameryce.
Wszyscy dotychczasowi mieszkańcy donoszą o zjawiskach paranormalnych w Białym Domu. Podczas jednej z wizyt premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill mieszkał w Sypialni Lincolna. Po kąpieli wrócił do pokoju i ujrzał Lincolna stojącego przy kominku. Nie chciał już tam więcej mieszkać. Inni również widzieli ducha Lincolna, jak Teddy Roosevelt, Herbert Hoover czy Dwight Eisenhower; Pierwsze Damy: Jackie Kennedy i Ladybird Johnson; prezydenckie dzieci: Susan Ford i Maureen Reagan. Maureen i jej mąż oboje widzieli Lincolna przy tym samym kominku co Churchill.
Królowa Wilhelmina z Holandii podczas swego pobytu w Pokoju Różanym usłyszała pukanie do drzwi w środku nocy. Gdy otworzyła zobaczyła ducha Abraham Lincolna w korytarzu.
Prezydent Andrew Jackson również nawiedza Pokój Rożany, gdzie był słyszany przez wielu pracowników Białego Domu klnąc.
Duch Abigail Adam (żony Johna Adamsa) widziany był w Pokoju Wschodnim. Używała go jako suszarni dla wypranych rzeczy. Widziano ją niosącą kosz z praniem.
Widziano również pracowników Białego Domu. Prezydenci Thomas Jefferson i John Tyler, Pierwsza Dama Dolley Madison, brytyjski żołnierz i Anne Surratt również byli widziani. Kroki, głosy, pukania i krzyki były zgłaszane w Białym Domu.

print