Założony w 1872 roku BOHEMIAN CLUB był od początku miejscem, gdzie politycy, przedsiębiorcy, najlepsi sportowcy i inni majętni ludzie gromadzili się, zostawiając swoje problemy za drzwiami, by przez dwa, trzy tygodnie cieszyć się pełnią życia.

Mów się, że to grupa ludzi kontrolujących ponad 175 narodów na świecie. I nie mówimy tutaj o Nowym Porządku Świata. BOHEMIAN CLUB, jak się wydaje, jest jeszcze bardziej prywatny, tajemniczy i potężniejszy.bohemian-grove-ritual-1-1453887126906-3-4-434-590-crop-1453887153580

Ten prywatny klub ma dwie siedziby – klub miejski, w gdzie się znajduje BOHEMIAN CLUB w dzielnicy Union Square  w San Francisco i ośrodek wypoczynkowy – Bohemian Gaj w hrabstwie Sonoma. Powstał z myślą  o sławnych ludziach z Zatoki San Francisco, przede wszystkim o dowódcach wojskowych i rektorach uczelni, by mogli pozwolić sobie na tydzień wypoczynku, a co później przekształciło się w jeden z najpotężniejszych klubów na świecie. BOHEMIAN CLUB ma wpływy na równi z Grupą Bilderberg, Towarzystwem Czaszek i Kości, Powiernictwem Rhodes’a, Klubem Rzymskim czy też Radą Stosunków Zagranicznych.

Bohemian Gaj – miejsce dokazywania bogatych i wpływowych

 

Jak wspomniano na początku, Bohemian Gaj jest miejscem, gdzie dostać się chcą wszyscy. To wydarzenie trwające dwa, trzy tygodnie każdego lipca. Ma miejsce na terenie o powierzchni prawie 11 kilometrów kwadratowych, gdzie bogaci i wpływowi urządzają libacje, odprawiają neopogańskie rytuały, jak również prowadzą bardzo tajne rozmowy o ważnych sprawach.

Jedyną funkcją tego miejsca jest ucieczka od kultury zwykłego człowieka. Spójrzcie na motto tego klubu: „Przędące pająki nie mają tu miejsca.” Jest to fragment ze „Snu Nocy Letniej” Szekspira. Oznacza ono, że wszyscy nieważni są pomijani, pozostawiani poza i po wejściu skupiasz się na doświadczaniu życia i nie zwracają uwagi na to, co na zewnątrz.

Nawiązując do Klubu BOHEMIAN, były prezydent Nixon powiedział: „Bohemian Gaj – który odwiedzam od czasu do czasu – jest najbardziej pedałowatą (kiczowatą) rzeczą, jaką można sobie wyobrazić. A to wszystko przez towarzystwo z San Francisco. Nie mogę podać ręki byle komu z San Francisco.”

Wszelkie informacje o Klubie BOHEMIAN pochodzą od szpiegów. Było ich do tej pory kilku, przy czym Alex Jones jest najbardziej znanym. Udało mu się tam dostać w 2000 roku z ukrytą kamerą i sfilmował wszystkie rytuały, a także wszystko, co tam się dzieje. Pierwszym był Phillip Weiss, któremu udało się wejść jako gościowi w 1989 i przebywał tam przez tydzień. W tamtym czasie czas oczekiwania na wejście wynosił 33 lata.

Nie wszystko jednak udaje się zgodnie z planem. Co roku miejsce to przyciąga rzesze protestujących.

 

Członkowie

 

maxresdefault-1Przez cały okres istnienia obowiązuje ustalona liczba członków – 2700. Członkostwo ograniczone jest do mężczyzn i zdobycie go nie jest łatwe. Klub wybiera nowych członków i przyznaje im honorwe, tymczasowe i pełne członkostwo.

Wejście do Klubu kosztuje i pełnoprawni członkowie ponoszą koszty opłat, składek i wszelkich obciążeń finansowych. Czas oczekiwania na członkostwo wynosi 10 lat, wziąwszy pod uwagę limit liczby członków. Ponadto można wyróżnić profesjonalnych członków, którzy są zdolnymi profesjonalistami, jak również członków honorowych, którzy nie płacą żadnych składek.

Każdy członek Klub przyporządkowany jest do konkretnego obozu, których jest 118. Są najlepszym sposobem na tworzenie i podtrzymywanie kontaktów politycznych i biznesowych. Jednymi z najbardziej znanych członków Klubu byli/są: Richard Nixon, Bill Clinton, William Ritschel, Jo Mora, Arthur Putman, William Keith, Xavier Martinez, Edwin Deakin, Arthur Frank Matthews i wielu, wielu innych prezesów firm, członków rządu, firm zbrojeniowych, bankierów.

Symbole i rytuały

 

BOHEMIAN CLUB ma dwa ważne rytuały i wydarzenia w swej głównej siedzibie oraz Spalenie Sumienia w samym sercu Gaju podczas lipcowych uroczystości.

Symbolem Klubu jest sowa – symbol wiedzy. Klub ma również swojego świętego patrona, a jest nim Jan Nepomucen. Według legendy zginął na rozkaz BOHEMIAN-ego króla. Wybrał śmierć zamiast wyjawienia tajemnicy spowiedzi królowej. Duża drewniana rzeźba świętego znajduje się na brzegu jeziora, a jest symbolem zachowania tajemnicy członków Klubu.

Spalenie Sumienia jest rytuałem, który pierwszy raz odprawiono w 1881. Jest to bardziej widowisko teatralne, w którym biorą udział członkowie Klubu. Ma miejsce w BOHEMIAN Gaju, nad małym, sztucznym jeziorem. Celem tego rytuału jest, by członkowie „wyzbyli się wyrzutów sumienia”. Podczas tego wydarzenia, poległy bohater jest kremowany i rozpoczyna rytuał. Po wypędzeniu Demona, członkowie korzystają z beztroskich i bezstresowych dwóch tygodni życia.

Kwestia kobiet

 

Polityka Klubu jest jednoznaczna jeśli chodzi o kobiety – „żadnych kobiet”. Żadna kobieta nie stała się pełnoprawnym członkiem. Pamiętać należy, że podczas rytuałów, mężczyźni przebierają się za kobiety. Jedynymi kobietami, którym udało się uzyskać członkostwo honorowe były: Margaret Bowman (jako hostessa), Ina Coolbrith (bibliotekarska), Elizabeth Crocker Bowers i Sara Jane Lippincott (pisarka).

Żadnej kobiecie nie nadano członkostwa od 1928, gdy Ina Coolbrith zmarła. Kobiety mają wstęp do budynku klubowego i mogą być gośćmi podczas dnia w Gaju. Nie mają jednak dostępu do głównego obozowiska jak i wyższych pięter klubu miejskiego.

Wielu uważało, że sytuacja się zmieni w 1978, gdy Klub został oskarżony o dyskryminację poprzez niezatrudnianie kobiet jako pracowników. Była to dyskryminacja według władz stanowych. Decyzję podjęto w styczniu 1981 i podtrzymano prawo Klubu do działania n dotychczasowych zasadach. Jednakże w październiku tamtego roku, Klub został zmuszony do zatrudniania kobiet.

Klub walczył przez następne kilka lat przed sądami i udało im się wywalczyć wyłączenie ich spod ustawy o prawach obywatelskich.

print