Któregoś  dnia piekło wysłało na ziemię niedoświadczonego diabła. Miał kusić ludzi i uczyć się fachu. Diabeł wylądował koło Łopuszna i powędrował przed siebie. W końcu na polu pod lasem zobaczył chłopa jak naprawiał uprząż przy koniu. Diabeł postanowił chłopa nastraszyć i cicho go podszedł od tyłu. Gdy był już blisko głośno i zatupał kopytami i wrzasnął. Chłop się przestraszył ale chwycił kłonicę i zdzielił diabła między rogi tak że diabeł padł na miejscu. Widziadła to Czarownica co przechodziła w pobliżu i szybko podbiegła do chłopa stojącego nad zabitym diabłem. Pyta go
– No i cóżeś zrobieł?
-Diobła huknął.
– I nic?
– Nic…
Ech głupi chłopie rżnij mu rogi! – I to mówiąc Czarownica odrąbała diabłu roga, drugiego nie zdążyła bo diabeł zaraz zapalił się ogniem i spalił się na popiół. W popiele zostało tylko kilka srebrnych talarów, bo tyle zostawało po zabitym diable.
Czarownica roga schowała a talary kazała chłopu sobie zatrzymać jako nagrodę, ale ma się nie przyznawać że to on zrobił bo kłopoty może mieć. A na przyszłość gdy mu się coś podobnego zdarzy ma ciąć rogi, najlepiej oba bo te cenniejsze niż wszystkie talary po spalonym diable. Po pouczeniu pożegnała się z chłopem i poszła w swoją stronę. Chłop dokończył robotę i wrócił do domu. Mijały kolejne dni chłop za talary ubrał siebie i rodzinę, kupił ciele i dobrze mu się żyło. Czarownica z rogu zrobiła pucharek do picia mikstur które przez diabelski róg były o sto razy skuteczniejsze a stary róg diabła był lekarstwem na gruźlicę.
Minęło wiele dni aż piekło się zorientowało że diabła im brakuje. Wysłany na ziemię nie dawał znaków życia. Wysłano więc patrol diabelski. Ci odnaleźli chłopa bo kłonica diabłem zalatywała. Chcieli diabli chłopa zabrać do piekła ale ten się tłumaczył się że to nie jego wina i że ma świadka na to czarownicę. Poszli z chłopem do Czarownicy a ta wstawiła się za chłopem mówiąc że kłonica sama się odbiła od łba diabła gdy chłop spod wozu kłonicę wyciągał i pośliznął się. Diabli nie chcieli wierzyć, rozwścieczeni chcieli zabrać oboje do piekła ale czarownica do ognia wsypała trochę sproszkowanego roga diabelskiego z czego powstał taki smród że diabły się wyniosły.

print