Archivi autore: Czarna Owca

Zawaliła się ściana polskiego zamku w Pomorzanach (obwód Lwowski).

W Pomorzanach na terytorium dzisiejszej Ukrainy zawaliła się ściana renesansowego zamku. Położony jest w rejonie Złoczów, w obwodzie Lwowskim, około 17 kilometrów od Zborowa. Renesansowy zamek powstał w pierwszej połowie XVI wieku staraniami Jana Sienińskiego, wojewoda podolski, zastępując drewnianą fortecę ufundowaną przez Mikołaja Świnkę. Mieści się na wzgórzu, nad rzeką Złota Lipa. Dookoła występowały liczne stawy.

pomorzany3.png
Fot. Pomorzany na mapie

Zamek został zaprojektowany na planie czworoboku. Został podpiwniczony. Otoczony był wałami ziemnymi oraz fosą. Na zamek składały się cztery dwukondygnacyjne skrzydła. Ponadto wybudowano baszty i bramę wjazdową na dziedziniec. Dobra w Pomorzanach należały do rodu Świnków, Sienińskich, Sobieskich, Radziwiłłów, Pruszyńskich oraz Potockich.

pomorzany5.jpg
Fot. Makieta zamku

W 1620 roku zamek wraz z siedemnastoma sąsiednimi wsiami zakupił Jakub Sobieski, ojciec Jana. Majątek stał się ulubioną rezydencją późniejszego króla Polski. Często wyprawiał tu uczty oraz odbywał polowania. Według legendy, młody szlachcic Jan III Sobieski polował w okolicach Pomorzan, wszedł w głąb lasu i zgubił drogę do domu. Zobaczył jaskinię, w której pustelnicze życie prowadził mnich. Postanowił zatrzymać się tam na noc. Owej nocy miał mieć dziwny sen. Śnił o mnichu, któremu jakby korona świeciła na głowie, a rano mnich przepowiedział Janowi Sobieskiemu, że będzie królem. Za około 2 tygodnie spełniło się proroctwo i doszło do koronacji Jana. Z tego powodu Jan III Sobieski miał mieć duże przywiązanie do majątku w Pomorzanach.

W XVII wieku zamek pełnił jedną z kluczowych ról obronnych. Wielokrotnie był skutecznie broniony przed najazdami tatarskimi i kozackimi. Został zdobyty dopiero w 1675 roku oraz 1684 roku. Po śmierci Jakuba Sobieskiego, zamek trafił w ręce Radziwiłłów, a następnie Pruszyńskich i Potockich. Niestety, w tych czasach zamek powoli podupadał. Za czasów Pruszyńskich rozebrano dwa skrzydła i trzy baszty, które groziły zawaleniem. Kondycję zamku zmienił Jerzy Potocki, który postanowił odbudować zamek po zniszczeniach I wojny światowej. Do 1939 roku zamek był w nienagannej kondycji. Po wojnie znajdowała się tu m.in. szkoła, a zamek znów powoli zaczął niszczeć. W kwietniu 2018 roku, pod opieką państwa ukraińskiego zawaliła się wschodnia ściana zamku w Pomorzanach.

pomorzany4.jpg
Fot. Stan zamku zimą 2018 roku.

pomorzany2.jpg

pomorzany.jpg

Zaginięcie Piotra Kijanki

To jedna z najbardziej tajemniczych spraw, którą w ostatnim czasie zainteresowała się cała Polska. Choć od zaginięcia mieszkańca Krakowa miną wkrótce dwa miesiące, nadal nie wiadomo, co się z nim stało po wyjściu z imprezy na krakowskim Kazimierzu.Mężczyzna zaginął w … więcej …..

Lotnicze tradycje regionu

Region świętokrzyski już przed II wojną światową był bardzo ważny na lotniczej mapie Polski. Podkielecki Masłów, Polichno koło Chęcin czy nadnidziański Pińczów były mekką dla szkolących się lotników, zwłaszcza jeśli chodziło lotnictwo szybowcowe. Łysogóry z lotu taka Wiele mówi się … więcej …..

Honorowi obywatele Kielc

Jak każde miasto, również i Kielce mogą się poszczycić swoimi honorowymi obywatelami. Ci mniej lub bardziej związani z miastem ludzie, zależnie od uwarunkowań historyczno – politycznych często budzili spory i niesnaski wśród lokalnych włodarzy, choć trzeba przyznać, że w większości … więcej …..