Historie

Husaria pod Szczaworyżem

Był 1656 r w Polsce trwała wojna ze Szwedami. Co trochę gdzieś  wojska maszerowały we wszystkich kierunkach. Koło Szczaworyża znalazła się grupa Polskich husarzy. Nie wiele o nich wiadomo. Było ich 16 a na przeciw nim znalazł się znaczny oddział szwedzki idący jako przednia straż większego oddziału. Szli pod sztandarami, pewni siebie, gdzieś na Kraków. Husarze widząc ich zaatakowali. Szwedzi gwałtownie zaatakowani nie zdążyli przygotować się do odparcia ataku. Husarze przebili się przez ich szyki i bijąc tratując, przejechali po nich w jedną, w drugą stronę i jeszcze raz z powrotem. Gdy część Szwedów otrząsnęła się z zaskoczenia próbowano strzelać z broni palnej ale w zamieszaniu więcej trafiano własnych żołnierzy.  Walka była bardzo ostra i szybka. Nie zdążono powiadomić głównych sił o tym co się dzieje. Po walce na polach Szczaworyża leżało ponad 300 zabitych Szwedów. Po Polskiej stronie strat nie było. Jedynie jeden z husarzy zemdlał z wysiłku. Walka nie zmieniła sytuacji. Husarze musieli odejść a Szwedzi gdy się dowiedzieli co się stało, zmienili planowaną trasę przemarszu.

More from Historie

O Powstaniu wsi Skiby

Gdy królowa Bona miała wyjeżdżać do Włoch żegnała się ze swymi dworzanami i sługami. Jeden z nich bardzo zasłużony i przez nią lubiany żegnany na końcu był, do niego królowa się zwróciła z pytaniem co by chciał za swą wierność. … więcej …..

Pamiątki po bitwie w Kliszowie

19 VII 1702 r koło wsi Kliszów Kokot i Kije, wojska Polsko Saskie stoczyły bitwę ze Szwedami nazwaną bitwą pod Kliszowem. W bitwie poległo wielu żołnierzy obu stron a o samej bitwie pozostało wiele znanych lub mniej znanych szczegółów i … więcej …..

Jan Stempkowski pseud. „Michał”

Jan Stempkowski pseud. „Michał” urodził się 29 grudnia 1921 r. w Białej Podlaskiej. Był synem Michała i Marii z Kuglerów. Rodzina matki była właścielami majątku Mstyczów (gm. Sędziszów. Ojciec Jana był oficerem kawalerii, a w czasie okupacji niemieckiej komendantem okręgu … więcej …..

Wskrzeszenie

Do wsi Krynki miał Biskup przyjechać na wizytację. Uroczystość to wielka była, biskupa przyjmowano niemal jak księcia. Każdy był pod wrażeniem tego wydarzenia, każdy na to święto się chciał odpowiednio przygotować. Przy kościele w Krynkach była kaplica na miejscu objawienia … więcej …..

Św Krzyż. Bunt w więzieniu

Po kasacji zakonu na Św Krzyżu założono w budynkach więzienie dla osób duchownych a później dla różnych przestępców. Z czasem zaczęto osadzać kryminalistów z najcięższymi zbrodniami na sumieniu. Więzienie miała pod sobą carska władza. Po I wojnie Światowej przejęła Polska … więcej …..

Stalingradzka zemsta w Kielcach

Podczas Okupacji wschodnie kraje zajęte przez Niemcy traktowane były jako zaplecze. W nich między innymi leczono rannych, tu przyjeżdżali na wypoczynek i rekonwalescencje. Po ciężkich mrozach w Rosji odpoczywających i rannych żołnierzy znacznie przybyło. Ci którzy byli w widoczny sposób … więcej …..

Brzegi 1945

Kończyła się II wojna św. Zbliżali się Rosjanie. Niemcy po wsiach ulokowali zapasowe jednostki wojska gotowe do wysłania do walki. Budowano schrony, okopy, rowy przeciwpancerne. Któregoś dnia z Jędrzejowa przyjechał osobowy samochód z którego niemieccy żandarmi wywlekli ciężko pobitego człowieka. … więcej …..

Kurhan prawosławny w Kielcach

Mieszkała kiedyś w Kielcach bogata, rosyjska rodzina Prochorowów. W rodzinie zachorowała na coś córka Warwara (Barbary). Jeżdżono z nią po różnych lekarzach, szukano wszędzie ratunku dla niej ale lekarze byli bezradni a ona czuła się coraz gorzej i w końcu … więcej …..