Xi Jinping, prezydent Chin przyjedzie w niedzielę do Polski. Celem jego wizyty jest wzmocnienie współpracy pomiędzy państwami, nawiązanie zaufania politycznego oraz stabilnego, długotrwałego partnerstwa . – Polska jest dla nas bardzo ważna – poinformował Xiu Jian, ambasador Chin.  Przyjazd do Polski podczas wizyty prezydenta ChRL pociągu sygnowanego logo “China Railway Express” będzie mieć znaczenie symboliczne. Połączenia kolejowe z Chin do Polski już istnieją. Przyjazd pociągu z nowym logo ma pokazać, że to połączenie działa i że Chińczycy są zdeterminowani, aby je rozwijać. Liczba pociągów z Chin do Europy będzie się zapewne zwiększała, ale trudno ocenić w jakim tempie.

Polska jest jednym z pierwszych krajów, z którymi Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne. – Przez 67 lat, pomimo różnych doświadczeń, trudów, te relacje przetrwały. Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej, a Chiny dla Polski – w Azji. – W poprzednim roku obrót handlowy wyniósł 17 mld dolarów amerykańskich.

O współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią jest głośno już od kilku lat za sprawą formuły 16+1, którą Chiny zaproponowały europejskim partnerom w 2012 roku. – Polska jest kolebką tego formatu. Jest największym partnerem handlowym w Chinach.

W 2006 r. w Polsce założono pierwszy Instytut Konfucjusza. Obecnie jest już pięć takich instytucji, gdzie można uczyć się języka chińskiego. W sierpniu Chińskie Muzeum Narodowe otworzy wystawę w Polskim Muzeum Narodowym w Warszawie.

print