Region świętokrzyski już przed II wojną światową był bardzo ważny na lotniczej mapie Polski. Podkielecki Masłów, Polichno koło Chęcin czy nadnidziański Pińczów były mekką dla szkolących się lotników, zwłaszcza jeśli chodziło lotnictwo szybowcowe.

Łysogóry z lotu taka

Wiele mówi się ostatnio o budowie portu lotniczego w Obicach. Przebudowywano również niedawno lotnisko w Masłowie. Niewiele jednak mówi się o bogatych lotniczych tradycjach naszego regionu.

Pierwsze przekazy podają, że już w XVIII wieku w naszym regionie próbowano lotów balonem. Panorama Łysogór musiała wyglądać niezwykle, zwłaszcza, że wcześniej loty zarezerwowane były jedynie dla legendarnych czarownic, lądujących na górującej nad okolicą Łysicą. Dogodne na lotnisko miejsce nieopodal najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Masłów, stało się oficjalną lotnicza bazą 27 czerwca 1937 roku. Od tego czasu pełni tą funkcję, głównie obsługując loty sportowe i rekreacyjne.

Pińczów i Polichno starsze od Masłowa

Nie każdy wie, że najstarszymi w regionie miejscami, które obsługiwały ruch lotniczy są nieistniejące już Polichno i działające do dziś lotnisko w Pińczowie. Walory Polichna odkryto w 1931 roku, kiedy to ekspedycja Politechniki Warszawskiej i Aeroklubu Warszawskiego poszukiwała w naszym regionie miejsc do wykorzystania w uprawianiu sportów lotniczych. W 1932 roku w Polichnie funkcjonowała już Szkoła Szybowcowa, która wraz z rozwojem należała do najlepszych na terenie kraju. Działalność lotnicza bardzo szybko rozszerzyła się o rejon Pińczowa, ponieważ odkryto, że tamtejsze ukształtowanie terenu również umożliwia uprawianie lotnictwa. Szkoły i lotniska w Polichnie i Pińczowie stworzyły w powiązaniu z powołanym później do życia Masłowem szkołę lotniczą, której absolwenci odznaczali się bardzo wysokim stopniem zaawansowania podczas lotów bojowych II wojny światowej. Po wojnie przez krótki czas szkołą działała, potem Polichno zlikwidowano. Na miejscu lotniska stoi pamiątkowa tablica.

Kielecki szybowiec

Szkoła w Polichnie w czasach świetności użytkowała 12 szybowców, które na miejscu były serwisowane i konserwowane. Ciekawostką jest, że w 1934 roku kielecka Huta „Ludwików” wyprodukowała i podarowała szkole szybowiec typu „Wrona”. Samolot użytkowany był do szkoleń pilotów, latając w trójkącie Masłów – Polichno – Pińczów.

print