Moje przemyślenia będą dotyczyły miejsca pochówku majora Stefana Gądzio Komendanta Obwodu ZWZ – AK Jędrzejów . Po wyjściu 4.08.45 r. z zakonspirowanej drukarni zostaje aresztowany przez UB. Po brutalnym śledztwie 5 lub 6 sierpnia, major Stefan Gądzio zostaje zamordowany. Nie jest znane miejsce jego pochówku. ”
Cyt.. „Stefan GĄDZIO (1900-1945) „Kos”, „Bogumił”, „Marek” , uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, podoficer, a następnie oficer służby stałej WP, uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939, Komendant: Obwodu Częstochowa SZP/ZWZ, Komendant Obwodu Jędrzejów ZWZ/AK, Inspektor Inspektoratu Starachowice AK, szef Oddziału VI Komendy Okręgu Radomsko-Kieleckiego. Kontynuuje działalność niepodległościową w „NIE”- DSZ. Zamordowany w pierwszych dniach sierpnia 1945 w Kielcach przez funkcjonariuszy UB.
Z początkiem kwietnia 1945 Stefan Gądzio wydaje polecenie ppor./kpt. Antoniemu Hedzie „Szaremu” udania się do Częstochowy na spotkanie z „Siwym” w celu omówienia spraw demobilizacji żołnierzy znajdujących się w oddziałach leśnych. Wcześniej Gądzio kategorycznie zabrania „Szaremu” pertraktacji w sprawie ujawniania się Akowców przed komisjami likwidacyjnymi. Gądzio przekazuje też „Szaremu” decyzję „NIE”-DSZ o konieczności zlikwidowania zdrajcy Bolesława Czerwińskiego „Wira”, który przyczynił się do aresztowania 27.03.45 ppłk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina” (dowódca 2. DP Leg. AK) i 17.04.45 Michała Mandziary „Siwego”. S. Gądzio poleca „Szaremu” przygotowanie rozbicia więzienia w Kielcach celem uwolnienia aresztowanych. Udana akcja następuje 4/5.08.45 r.
W ramach działalności „NIE”-DSZ S. Gądzio wraz z H. Piaseckim „Zolą” wydaje w Kielcach pra-sę niepodległościową. Po wyjściu 4.08.45 r. z zakonspirowanej drukarni zostaje aresztowany
przez UB (wg. Antoniego Hedy po wskazaniu go przez zdrajcę Zygmunta Szewczyka „Bartka”). Po brutalnym śledztwie 5 lub 6 sierpnia, major Stefan Gądzio zostaje zamordowany. Nie jest znane miejsce jego pochówku. ”
Od dłuższego czasu nabieram przekonania że funkcjonariusze kieleckiego UB nie byli na tyle bojaźliwi by ukrywać miejsca pochówku swoich ofiar. Moim zdaniem wiązało się to z jednej strony z lenistwem a z drugiej pewnością że system totalitarny ich uchroni przed konsekwencjami swoich działań. Najczęstszym miejscem pochówku był kielecki cmentarz Piaski.
Znalazłem tam wiele osób tam pochowanych,które ostatnie tchnienie oddały w więzieniu na Zamkowej. Cała sprawa dotyczy rozbicia więzienia przez „Antoniego Hede”.
Wróćmy więc do tego co wiemy czyli do ofiar.
W dniach powiedzmy od 3.sierpnia do 9 sierpnia 1945 roku
Na pewno wiemy że w tym czasie zginął Stefan Gądzio.
… oraz niewielkie straty po obu stronach (zginął jeden partyzant z oddziału kpt. „Szarego”, 1 oficer z Armii Czerwonej ciężko ranny zmarł w szpitalu, 1 milicjant również ciężko ranny zmarł w szpitalu).
Co do Milicjanta i Czerwonoarmisty przyjmuje za pewnik że zostali pochowani z honorami i nie zostali pochowani jako NN
Partyzant z oddziału Antoniego Hedy to prawdopodobnie Tadeusz Łęcki…. W trakcie rozbijania kieleckiego więzienia poległ Tadeusz Łęcki „Krogulec”, trzech partyzantów zostało ciężko rannych. Tadeusz Łęcki „Krogulec” zmarł 9 sierpnia 1945 roku na skutek ran odniesionych w trakcie akcji na UB-owskiego więzienie w Kielcach.
Tadeusz Łęcki jest pochowany na cmentarzu Piaski
Ale w tym czasie pojawia się NN z postrzałem głowy,czy jest to Stefan Gądzio ? Tego nie wiem ,ale jako jeden z powodów śmierci podawane jest też samobójstwo. Czy było to samobójstwo, raczej nie ustalimy ale równie dobrze mógł metodami NKWD zginać od strzału w tył głowy. Jedyna szansa no ustalenie prawdy to ekshumacja choć w wyniku wieloletnich zaniechań na wielu grobach dokonano już kolejnych pochówków nawet dwóch. Taka właśnie sytuacja jest z por. NSZ Stanisławem Grabdą ps. „Bem”. Jestem w stanie określić z duża dokładnością miejsce jego pochówku ale czy jego szczątki się jeszcze tam znajdują ? Tego nie wiem. Wiem jedno że wedle sztuki grabarskiej, szczątki poprzedniego zmarłego są zbierane i zakopywane poniżej kolejnego pochówku. Jak to mówią policjanci jest to dość mocna poszlaka co do miejsca pochowania Stefana Gądzio czy on tam spoczywa ? Prywatnie wydaje mi się to bardzo prawdopodobne.
Źródła..
Antoni Heda, Wspomnienia “Szarego”. Oficyna Wydawnicza Interin, Warszawa
http://mkh.home.pl/aktualnosci/Stefan_GADZIO_biogram.pdf
Najnowsze komentarze