Przed wielu laty zapytany o masonerie pewnie pokręciłbym głową z niedowierzaniem i uznałbym to za spiskową teorie. Oczywiście po przeczytaniu wielu publikacji, w których wątek lóż masońskich się powtarzał, stwierdziłem, że jest coś na rzeczy i zacząłem badać sprawę.

2013 roku rozwiązano Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach, reaktywowano go ponownie w maju 2016. Jakież było moje zdziwienie, kiedy przeglądając wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym natknąłem się na dość ciekawy schemat obecnej struktury KIKu. Wynikało z niego, że obecny KIK tworzą ludzie powiązani ze Stowarzyszeniem im Jana Karskiego oraz Rotary Club !!

Jak to się ma do kościoła katolickiego skoro prymas Hlond stwierdził:” tymczasem należy przestrzegać przed zapisywaniem się katolików do tej organizacji [Rotary Club], która ma niewątpliwie kontakty z masonerią”(!!!).

W Bydgoszczy proboszcz kościoła farnego wielokrotnie ostrzegał wiernych przed przynależnością do organizacji rotariańskiej, a jak wynika z rocznika (1976) Wielkiego Wschodu Francji, Kluby Rotariańskie zostały zaliczone do 93 bractw masońskich. Z tego zapewne powodu Kościół katolicki odradzał duchowieństwu (w 1929 r.) albo nawet zakazywał (w 1951 roku) wstępowania do organizacji rotariańskich.

KIK Kielce

https://mojepanstwo.pl/klub-inteligencji-katolickiej-16

22 listopada 1938 roku Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich. Dekret, który w trybie natychmiastowym wyjmował spod prawa wszystkie stowarzyszenia masońskie na terenie kraju. W Polsce pierwszy klub rotariański powstał w 1930 roku w Warszawie, ale w roku 1938 tak jak pozostałe masonerie – został zdelegalizowany przez prezydenta Mościckiego dekretem. W Polsce rotary cluby reaktywowano w 1989 roku z inicjatywy M. Średniawy, a pierwsze posiedzenie odbyło się 27 listopada 1989 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, prasa zwróciła wtedy uwagę, że na uroczystość przybyli: Zofia Kuratowska, Aleksander Gieysztor oraz Bronisław Geremek. Pierwszym aktem rotary club w Polsce było przyznanie Tadeuszowi Mazowieckiemu nagrody rotariańskiej- Nagrody im. Paula Harrisa.

grabski

Opinia Kościoła w ocenie masonerii jest jednoznaczna i nie uległa zmianie od 28 kwietnia 1738 r., gdy papież Klemens XII ogłosił bullę „In eminenti apostolatus speculo”. Jako pierwsza potępiła ona w ostrych słowach masonerię (działającą w swych nowożytnych strukturach od 1717 r.). Papież zabronił katolikom, pod karą klątwy kościelnej, należenia do masonerii i współpracy z nią pod jakąkolwiek postacią. Ten sąd Kościoła został później powtórzony ponad 400 razy, przez Urząd Nauczycielski Kościoła (w tym w 14 encyklikach)

Związek pomiędzy Rotary Club a masonerią jest “strukturalny” – jak twierdzi Ojciec Esposito – “nie tylko ze względu na założenie Rotary Club (23 lutego 1905) przez masona adwokata Paula Harrisa z Chicago i trzech jego kolegów, również masonów; ale także ze względu na pozycję ideologiczną i prawną klubu, który w PRZESŁANIU INAUGURACYJNYM PRZYJĄŁ ZA CEL LAICYZACJĘ SPOŁECZEŃSTWA, CZYLI USUNIĘCIE WSZELKICH KRĘPUJĄCYCH CZY RYTUALNYCH ASPEKTÓW”

W Enciclopedia Cattolica msgr. Buzzetti pisze: “Mentalność, jaką [Rotary] proklamuje może łatwo uniezależnić się od nauczania Kościoła, również w kwestii wiary i obyczajów a SPRZYJAĆ INFILTRACJI ELEMENTÓW MASOŃSKICH i antyklerykalnych”

Św. Maksymilian Maria Kolbe już przez sobie współczesnych krytykowany był, iż zbyt łatwo daje wiarę pogłoskom o „niewidzialnej ręce masonerii”, która wpływa na wszystkie dziedziny życia, dążąc do wywrócenia porządku w narodach niegdyś chrześcijańskich.

Św. Maksymilian Maria Kolbe, naoczny świadek rzymskich obchodów dwusetnej rocznicy powstania wolnomularstwa. Młody Kolbe wspominał istną czarną procesję, jaka przeszła w tym dniu ulicami Wiecznego Miasta, powiewając sztandarami z wizerunkiem Lucyfera miażdżącego pod stopami św. Michała Archanioła. Z niektórych okien spuszczono płachty z podobnym przedstawieniem, a po mieście krążyły ulotki głoszące, iż „diabeł będzie rządził na Watykanie, a papież będzie jego gwardią szwajcarską”. Franciszkanin zdawał sobie sprawę, iż masoneria, którą Kolbe określał mianem „głowy piekielnego węża”, zazwyczaj nie walczy z karabinem w ręku, prowadzi jednak wojnę znacznie straszliwszą – mającą wyniszczyć i od środka zdegenerować istotę ludzką, odrywając ją od wszelkich nadprzyrodzonych pojęć i wpływu łaski Bożej.

Jednym z faktów, jakie umknęły uwadze szerszej opinii publicznej było powstanie Trójkąta Wolnomularskiego o nazwie “Michał Tokarzewski – Karaszewicz”. Cytat ze strony .. http://www.wolnomularze.org/index.php/aktualnoci/70-trojkat-na-wschodzie-kielc

Nowy Trójkąt Wolnomularski na Wsch:. Kielc

środa, 13 stycznia 2016 15:15

Niezmiernie miło nam poinformować, iż na Wschodzie Kielc ukonstytuował się nowy Trójkąt Wolnomularski naszego Zakonu o nazwie “Michał Tokarzewski – Karaszewicz”.

Spotkanie założycielskie odbyło się w Kielcach w dn. 20 grudnia 2015 r. W styczniu bieżącego roku dokumenty założycielskie przekazane zostały Wielce Potężnemu Wielkiemu Komandorowi Federacji Polskiej “Le Droit Humain”.

Jest to chwila szczególnie radosna i doniosła, gdyż jest to pierwsza znana komórka wolnomularska w tysiącletniej historii Kielc.

Zgodnie z decyzją Wielkiego Komandora uroczyste prace inaugurujące działalność Trójkąta odbędą się wczesną wiosną.

W październiku 2015 Muzeum Dialogu Kultur oddział Muzeum Narodowego w Kielcach zaprezentował wystawę poświęconą ruchowi wolnomularskiemu pod nazwą „Wolnomularstwo – droga dialogu”. Sporo miejsca na tej ekspozycji poświęcono m.in. historii ruchu masońskiego.

Czyżby hierarchowie Kościoła Katolickiego w swojej wielkiej ufności dali się podejść ? Czy nie zauważają niebezpieczeństwa na które ich poprzednicy zwracali uwagą.

Nie mnie jest oceniać ale cała sytuacja budzi mój niepokój.

 

PS.

Ciekawym wątkiem,który wyszedł w trakcje jest związek Rycerzy Kolumba z masonerią  ale to materiał na inny artykuł.

Źródła:

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/art/8017091,o-masonerii-bez-tajemnic-spotkanie-z-wielkim-mistrzem-honorowym-wielkiej-lozy-narodowej-w-kielcach,id,t.html

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19380910624

http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wdu&rok=1938&numer=091

http://www.pch24.pl/sw–maksymilian-kolbe-i-niewidzialna-reka-masonerii,37567,i.html#ixzz4InsePllj

http://mnki.pl/mdk/pl/dla_zwiedzajacych/wystawy_czasowe/zakonczone/2015/14,wolnomularstwo__poznaj_niepoznane

https://mojepanstwo.pl/klub-inteligencji-katolickiej-16

http://www.wolnomularze.org/index.php/aktualnoci/70-trojkat-na-wschodzie-kielc

https://www.rotaryclub-wroclawpanorama.pl/fotoreportaz-z-20-lecia-rc-kielce,1399.html

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,20052021,reaktywacja-klubu-inteligencji-katolickiej-w-kielcach.html

print